Warsztaty dla dzieci „Bohater filmowy i jego żywot ciasteczkowy” | Święto Animacji

Zapraszamy na warsztaty dla dzieci w wieku 4–10 lat w ramach pierwszego Święta Animacji.

Głównym tematem spotkania będzie bohater filmowy. Porozmawiamy z dziećmi na temat tego, kto może być bohaterem filmu? Czy lubią Reksia, Uszatka, Rudolfa czy  Elzę? A może wolą Maszę? A może jeszcze z kimś innym odbywają filmowe przygody? Jakie dobranocki lubią oglądać wieczorem? Co sprawia, że postać jest wyjątkowa, że chcemy razem z nią spędzać czas? I czy rodzice mają swoich ulubionych bohaterów?

Będziemy układać filmowe puzzle i odgadywać quizy. Będziemy też rozmawiać o przysmakach jakie  lubią nasi bohaterowie. Czy Myszka Miki lubiła tylko ser? Sprawdzimy też, czy ten najbardziej intensywnie pachnący spotka się z uznaniem Małych Kinomanów. Czy Colargol jest fanem kakao, czy raczej mleka z jagodami? I czy miód jest rzeczywiście przysmakiem Puchatka?

A na koniec przygotujemy czarodziejskie, kolorowe, filmowe ciasteczka i babeczki. Każda inna i każda wyjątkowa – bo przygotowana przez małych wielbicieli kina.

Wstęp

Udział bezpłatny, obowiązkowa rejestracja przez poniższy formularz.

 

Zapraszamy na warsztaty z animacji poklatkowej w ramach pierwszego Święta Animacji. Zajęcia skierowane są dla grupy wiekowej 10+. Podczas zajęć dzieci dowiedzą się, czym jest animacja poklatkowa oraz stworzą swój własny film animowany. Tematem przewodnim zajęć będą owady oraz twórczość wybitnego filmowca oraz pioniera kina animowanego Władysława Starewicza.

Warsztaty poprowadzi Magda Bryll, absolwentka Szkoły Filmowej w Łodzi, reżyserka, twórczyni wielu filmów animowanych, uczestniczyła w realizacji m.in. filmu animowanego Piotruś i wilk, który w 2008 roku zdobył Oscara w kategorii Najlepszy krótkometrażowy film animowany.

Wstęp

Udział bezpłatny, obowiązkowa rejestracja przez poniższy formularz.

 

Limit miejsc został wyczerpany.

 

Ilustracja: kadr z filmu Zemsta kinooperatora, reż. W. Starewicz, 1912

 

Zapraszamy na wyjątkowe świętowanie Dnia Dziecka i udanie się muzyczno-animowaną podróż do świata jazzu i  bajek. W niedzielę 5 czerwca o godzinie 15.30 w Sali Ziemia Obiecana przy ul.  Wałbrzyskiej 3/5 zespół Jazzbaja przeniesie słuchaczy w świat kultowych polskich filmów animowanych.

Znane melodie z polskich produkcji wybrzmią w nowatorskich, jazzowych aranżacjach. To utwory, które każdy kojarzy z rodzinnym domem, dziecięcą beztroską i magią wyobraźni. Dla dorosłych będzie to okazja do powrotu do przywołujących dziecięcą radość wspomnień, a dla najmłodszych możliwość poznania bohaterów takich jak Miś Uszatek, Kot Filemon, czy Koziołek Matołek, którzy w trakcie koncertu pojawią się na dużym ekranie.

Muzykę i obraz słowem połączy Maria Kądziela – edukatorka FINA. Wspólnie ze słuchaczami spróbuje znaleźć odpowiedź na pytanie: „Czy Kot Filemon, Miś Uszatek i Koziołek Matołek lubią jazz?”.

Wydarzenie skierowane jest do wszystkich pasjonatów jazzu i kultowych filmów animowanych – dzieci, młodzieży i dorosłych. Dzieckiem można być przecież w każdym wieku – wspólną magiczna podróż w  pozbawiony ograniczeń świat bajkowej wyobraźni pozwoli je w sobie pielęgnować.

Jazzbaja to projekt czwórki młodych muzyków, który powstał podczas pandemii jako gest wobec tych, którzy nagle dostali na swoje barki dużo więcej odpowiedzialności i idącego za tym stresu. Koncert składa się z cyklu filmów-teledysków, z których każdy prezentuje inną piosenkę z polskiej bajki i przenosi odbiorcę w świat ukochanych bajek z dzieciństwa.

Skład zespołu:

Ola Przewoźniak – wokal, aranżacje

Michał Niedbała – fortepian, instrumenty klawiszowe, aranżacje

Mikołaj Sikora – kontrabas, aranżacje

Piotrek Przewoźniak – perkusja, elektronika, aranżacje

Wstęp

Wstęp bezpłatny, obowiązuje rejestracja przez poniższy formularz.

 

Limit miejsc został wyczerpany.

1 czerwca to ten dzień w roku, na który czekają chyba wszystkie dzieci. Razem z nimi będziemy obchodzić ich święto. Wówczas również planujemy uczcić urodziny wybitnej reżyserski, scenarzystki i montażystki, Doroty Kędzierzawskiej. Aby połączyć te dwie okazje przygotowujemy specjalny repertuar. Przypomnimy trzy etiudy jubilatki, które poświęciła ona bohaterowi dziecięcemu: Agnieszka (1981), Jajko (1982) i Gucia (1985). To również dobry moment by pokazać kilka krótkich metraży zrealizowanych przez matkę reżyserki, Jadwigę Kędzierzawską, która specjalizowała się w filmach familijnych i dla dzieci. Przy realizacji jednego z nich, dokumentu Józek, współpracowała wraz z córką. Oprócz niego zaprezentujemy Sombrero i Psotnego kotka.

Jak czytamy w opublikowanej rozmowie z reżyserką, twórczość Jadwigi Kędzierzawskiej jest „trwałą cechą dorobku „Se-Ma-Fora”. Filmy, które robiła stawiają sobie za cel zlikwidowanie luki, jaka rysuje się pomiędzy filmami przeznaczonymi dla najmłodszych widzów a widzami starszymi. Obrazy Kędzierzawskiej przygotowują nie tylko do odbioru sztuki, ale niosą w sobie także ważkie treści wychowawcze”.

Program

„Agnieszka”, 1981, reż. Dorota Kędzierzawska, 7 min

https://ninateka.pl/vod/dokument/agnieszka-dorota-kedzierzawska/

 

„Jajko”, 1982, reż. Dorota Kędzierzawska, 10 min

https://ninateka.pl/vod/fabula/jajko-dorota-kedzierzawska/

 

„Gucia, 1985, reż. Dorota Kędzierzawska, 16 min

https://ninateka.pl/vod/fabula/gucia-dorota-kedzierzawska/

 

„Psotny kotek”, 1960,  reż. Jadwiga Kędzierzawska, 11 min

 

„Sombrero”, reż. 1962, Jadwiga Kędzierzawska, 10 min

 

„Józek”, 1987, reż. Jadwiga Kędzierzawska, 12 min

 

 

Ilustracja: kadr z filmu Gucia, reż. Dorota Kędzierzawska

Już 21 maja 2022 roku o godz. 12:00 zapraszamy na warsztaty plastyczne W poszukiwaniu złotego skarabeusza, będące częścią wyjątkowego wydarzenia „Faraon”. Zaćmienie słońca, które w dniach 21–22 maja odbywa się w Kinie Iluzjon.

Warsztaty dla dzieci

Serdecznie zapraszamy dzieci w wieku 5-10 lat na kreatywne warsztaty plastyczne W poszukiwaniu złotego skarabeusza do kina Iluzjon 21 maja w godzinach 12:00-15:00. W czasie zajęć wybierzemy się we wspólną historyczną podróż do świata kostiumów filmowych. Poznamy tajniki pracy kostiumografa, a następnie zaprojektujemy własne egipskie ubiory. Aleksandra Plewako-Szczerbińska wraz ze swoimi studentami z Wyższej Szkoły Artystycznej w Warszawie pomalują buzie młodych projektantów na wzór makijaży Kleopatry i Faraona. Całość warsztatów zwieńczy poszukiwanie złotego skarabeusza – talizmanu egipskiej świątyni. Warsztaty poprowadzi Klaudia Rutkowska.

Podczas warsztatów odbędzie się pokaz filmu Mała księżniczka z 1939 r. Wielki klasyk kina familijnego z niezapomnianą Shirley Temple stanie się punktem wyjścia dla fascynujących warsztatów dla dzieci, których głównym tematem będą kostiumy filmowe.

Mała księżniczka, reż. Walter Lang, 93 min, 1939, USA

Ekranizacja popularnej powieści Frances Hodgson Burnett przenosi nas do Londynu przełomu XVIII i XIX w. Młoda dziewczynka Sara Crewe (Shirley Temple) zostaje odesłana przez ojca,

kapitana brytyjskiego wojska, który musiał wyruszyć na front, do ekskluzywnej szkoły dla dziewcząt. Sara szybko staje się pupilką nauczycielek, które bardzo dbają o potrzeby jednej ze swoich najbogatszych podopiecznych. Wszystko zmienia się jednak, gdy z frontu dochodzą wieści o śmierci kapitana Crewe i okazuje się, że mężczyzna tak naprawdę był bankrutem. Nagle Sara musi odnaleźć się w zupełnie nowej rzeczywistości, w której jako pozbawiona pieniędzy sierota jest zaledwie służącą w szkole, gdzie jeszcze niedawno była czołową uczennicą. Przed szarą codziennością dziewczynka ucieka w świat marzeń i snów.

Prowadząca warsztaty

Aleksandra Plewako-Szczerbińska

Z wykształcenia technik plastyk, specjalizacja charakteryzator perukarz. Debiutowała jako asystentka przy filmie Ogniem i Mieczem. Przez Jerzego Hoffmana nazywana żartobliwie „wnuczką“. Jej dziadek, Jerzy Szeski, był wybitnym scenografem i kostiumologiem przyjacielem wielkich nazwisk polskiego kina. Aleksandra ma w swoim dorobku charakteryzacje filmowe, teatralna i telewizyjne. Wykłada w Wyższej Szkole Artystycznej w Warszawie.

Wstęp

Udział w warsztatach jest bezpłatny, konieczność wcześniejszej rejestracji przez poniższy formularz

 

Zapraszamy do zwiedzenia jednego z najpiękniejszych kin w Warszawie, Kina Iluzjon – Muzeum Sztuki Filmowej.

Wystawa przedwojennych plakatów

Podczas tego wyjątkowego popołudnia oraz nocy będzie można obejrzeć reprinty plakatów polskich produkcji przedwojennych, takich jak Panienka z Poste-Restante, Piętro wyżej czy Zapomniana melodia. Przygotowana na tę okoliczność wystawa pozwoli zapoznać się z bliska m.in. z przystawką dźwiękową, dzięki której na dawnych projektorach do filmów niemych można było wyświetlać filmy dźwiękowe, a także z przenośną kamerą Kinamo z lat 20., w której mieścił się zapas taśmy pozwalający nagrać ok. 3 minut filmu. Dowiemy się również, czym są tajemnicze bobinki.

Droga taśmy filmowej i Przygody Gapiszona

W sali „Stolica” o każdej pełnej godzinie (pierwszy seans o 16.00, ostatni o 23.00) wyświetlany będzie film opowiadający o tym, jak wygląda droga taśmy filmowej z archiwum, przez dział konserwacji oraz inne miejsca, aż do kabiny projekcyjnej. Seans połączony będzie z pokazem trzech różnych odcinków z serii Przygody Gapiszona, aby widzowie mogli zauważyć różnice pomiędzy filmem pokazywanym z taśmy 16 mm, taśmy 35 mm oraz z DCP, czyli całkowicie cyfrowej, a tym przypadku także odrestaurowanej wersji.

Wykład o historii Kina Iluzjon

W sali „Mała Czarna” będzie można wysłuchać przygotowanego przez filmoznawcę Piotra Śmiałowskiego wykładu na żywo o fascynującej historii kina Iluzjon oraz historii samego budynku, w którym obecnie mieści się kino. Widzimy się o godz. 17.00 i 20.00.

 

Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny zaprasza w dniach 21–22 maja na wyjątkowe wydarzenie filmowe „Faraon”. Zaćmienie słońca. Jest to drugie wydarzenie z cyklu W drodze po Oscara, w którym przedstawimy dziesięć polskich filmów, walczących przed laty o najbardziej prestiżową nagrodę filmową na świecie w kategorii Najlepszy Film Nieanglojęzyczny.

Faraon zyskał uznanie nie tylko w Polsce, lecz także na świecie – zdobył Złotą Kaczkę za najlepszy film roku oraz nominację do Oscara za najlepszy film. Krytycy skupiali się przede wszystkim na ukazanych przez reżysera technikach rządzenia. Czy jednak opowieść o  konflikcie między młodym, idealistycznym Ramzesem a chłodnym, racjonalnym kapłanem Herhorem, jest tylko dramatem władzy? Warto ponad pół wieku po premierze bliżej przyjrzeć się temu arcydziełu, które skłaniać może do rozmaitych interpretacji.

Program

21 maja (sobota)


godz. 12.00–15.00 –
warsztaty dla dzieci (w wieku 5-10 lat) W poszukiwaniu złotego skarabeusza

 

godz. 13.00–15.00 – pokaz filmów dokumentalnych wokół Faraona i panel filmoznawców

 

godz. 15.30 – otwarcie wystawy Wokół Faraona

 


22 maja (niedziela)


godz. 12.00
projekcja filmu Faraon (reż. Jerzy Kawalerowicz, 150 min, 1966, Polska)

 

godz. 14.30 Dyskusja o filmie Faraon: spotkanie z twórcami i fanami filmu

 

godz. 19.30 koncert zespołu Bastarda

 


23 maja – 25 maja
(poniedziałek – środa)

 

Od 23 maja, godz. 20.00 do 25 maja godz. 20.00 film Faraon oraz nagranie ze spotkania będą dostępne bezpłatnie na platformie Ninateka.pl.

Wstęp

Wstęp w sobotę (21 maja) jest bezpłatny.

Bilet na niedzielny pokaz filmu Faraon + spotkanie (15 zł).

Koncert Bastardy (30 zł).

Bilety do zakupienia na stronie Kina Iluzjon.

Organizatorzy i partnerzy

Organizatorzy: Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Patroni medialni: TVP Kultura, RMF Classic

Partner: Muzeum Historii Katowic

 

Święta to nie tylko Kevin sam w domu. Dlatego na tegoroczne Boże Narodzenie przygotowaliśmy nie lada propozycję filmową. Przez dwa tygodnie między 20 grudnia a 2 stycznia w portalu ninateka.pl dostępne będą dwa bloki filmowe – dla tych najmłodszych i dla tych nieco starszych. Dzieciom proponujemy świąteczne animacje krótkometrażowe polskich twórców. Dla dorosłych przygotowaliśmy polskie kino gatunkowe gatunkowe ze świętami w tle. W przeglądzie znalazło się miejsce na kryminał, komedię, film grozy i film familijny.

 

Program

Blok 1. Święta dla maluchów: Zestaw okołoświątecznych animacji dla dzieci

 

Trzej królowie, reż. Anna Błaszczyk, 8 min., 2014, Polska

Gwiazda, reż. Witold Giersz, 29 min., 1984, Polska

Napad pod choinką, Roman Huszczo, Polska, 1973, Polska

 

Blok 2. Święta w polskim kinie gatunkowym

 

Film kryminalny:  Wśród nocnej ciszy, reż. Tadeusz Chmielewski, 116 min., 1978, Polska

Komedia: Wesołych świąt, reż. Jerzy Sztwiernia, 56 min., 1977, Polska

Film grozy: Markheim, reż. Janusz Majewski, 25 min., 1971, Polska

Film familijny: Pan Kleks w kosmosie, reż. Krzysztof Gradowski, 148 min., 1988, Polska

 

Ilustracja: kadr z filmu Gwiazda, reż. W. Giersz

Film Karola Pałki będący koprodukcją Filmoteki Narodowej – Instytutu Audiowizualnego od piątku 3 grudnia można zobaczyć w kinach, m.in. w warszawskim Kinie Iluzjon.

O filmie

Bohaterkami filmu są dwie kobiety mieszkające na skraju niewielkiej wsi w centralnej Polsce. Żyją w skrajnej biedzie, bez dostępu do bieżącej wody. Utrzymują się z niewielkiej renty i małego gospodarstwa, które razem prowadzą. Dokument jest rejestracją 12 miesięcy ich życia, które splecione jest z rytmem przyrody — cyklami pór dnia i roku.

Lista najbliższych projekcji Bukoliki w Kinie Iluzjon

Pełna informacja o seansach w Kinie Iluzjon znajduje się na stronie kina.

 

3.12, godz. 18.00

4.12, godz. 14.30

5.12, godz. 20.30

6.12, godz. 18.00

7.12, godz. 17.30

8.12, godz. 18.00

9.12, godz. 18.00

Misiowe Poranki mają już 18 lat! Cykl bajek i animacji dla dzieci to niepowtarzalna okazja do rodzinnych spotkań w kinie Iluzjon. Na początku naszej zabawy przenosimy się w świat klasyki animacji – na ekranie można zobaczyć takie bajki, jak Bolek i Lolek, Miś Coralgol, Reksio, czy Muminki. Po projekcji Misiowi Przyjaciele zapraszają dzieci i rodziców do aktywnej zabawy z wielkim, pluszowym Misiem. Różnorodność zajęć i dodatkowe atrakcje takie jak koncerty, pokazy baniek mydlanych, doświadczenia chemiczne, czy wizyta św. Mikołaja, pozwalają spędzić weekendowe przedpołudnie w miłej, rodzinnej atmosferze.

Szczegóły na: www.misioweporanki.pl

Program

6.11. godz. 12.00 Misio muzykant – zabawy z bum bum rurkami

Pokaz bajek: Reksio Śpiewak, Pomysłowy Dobromir – Muzyczne popołudnie, „Reksio Kompozytor

Misiowi Przyjaciele, nasz Miś wzywa wszystkich małych artystów do pomocy! Za kilka chwil ma się odbyć nasz misiowy koncert, a my zgubiliśmy partyturę. Dlatego podczas zajęć z Misiem poprosimy Was o pomoc w odszukaniu wszystkich zagubionych nutek. Wierzymy, że razem dokończymy przygotowania do koncertu. Publiczność jak zwykle czeka na wspaniałe występy. Owacje na stojąco gwarantowane!

Zajęcia dla dzieci w wieku 3-6 lat z opiekunami.

Bilety dostępne w kasie kina lub na stronie: www.iluzjon.fn.org.pl

Cena biletu: 18 zł

 

13 .11, godz. 12.00 Misiowe zagadki – kolorowe zajęcia z wyobraźnią

Pokaz bajek: Mysie troski, Pyza

Misiowi Przyjaciele, zapraszamy na spotkanie z Misiem i jego zagadkami. Tym razem pobawimy się kolorami. Każdy będzie mógł się zmierzyć z zadaniami rozwijającymi wyobraźnię i pracę dłoni. Tradycyjnie nie zabraknie roztańczonych zabaw i rodzinnej zabawy z Misiem.

Zajęcia dla dzieci w wieku 3-6 lat z opiekunami.

Cena biletu: 18 zł

 

20.11, godz. 12.00 Dzień misia zamykanie w bańkach mydlanych

Pokaz bajek: Przygody Misia Colargola Powrót Misia, Trzy Misie. Nad bobrową rzeką

Misiowi Przyjaciele, po raz 18. będziemy obchodzić Międzynarodowy Dzień naszych najukochańszych Pluszaków. Podczas zabawy liczne puchate i roztańczone zabawy. Dla wszystkich dzieci i ich pluszowych przyjaciół przygotowaliśmy nie lada niespodziankę – przed bajkami będziemy zamykać dzieci i pluszaki w gigantycznych bańkach mydlanych.

Zajęcia dla dzieci w wieku 3-6 lat z opiekunami.

Cena biletu: 20 zł

 

27.11, godz. 12.00 Andrzejkowy interaktywny pokaz doświadczeń chemicznych

Pokaz bajek: Opowiadania Muminków. Spełnione życzenia, Miś u wróżki

Misiowi Przyjaciele, tym razem zapraszamy do Misiowego Laboratorium.  Podczas zajęć czeka nas wyjątkowa andrzejkowa niespodzianka –  pokaz chemicznych doświadczeń, w którym główną rolę odegrają dzieci pod okiem naszych Misiowych profesorów. Niezwykłe eksperymenty nie tylko wywołają falę uśmiechu, ale i dostarczą niesamowitych wrażeń. Na zakończenie wszystkie dzieci zaprosimy do Misiowego Laboratorium, gdzie wspólnie będziemy hodować niezwykłe kryształy.

Zajęcia dla dzieci w wieku 3-6 lat z opiekunami.

Cena biletu: 25 zł

 

4.12, godz. 12.00 Mikołajkowa zabawa wizyta Mikołaja

Pokaz bajek: Przygody Colargola. Świąteczny Wieczór, Opowiadania Muminków. Wieczór wigilijny

Misiowi Przyjaciele, w ten wyjątkowy poranek Mikołaj wyruszył w podróż, by rozdać dzieciom MIKOŁAJKOWE upominki.  Zapowiada się pracowity dzień, dlatego do pomocy wzywamy wszystkich pomocników Mikołaja. Podczas zabaw zapraszamy na świąteczny pokaz bajek, mikołajkowe świąteczne zabawy i Wizytę Mikołaja, który dla każdego dziecka przygotował mikołajkowy upominek. Nie zabraknie też pamiątkowych zdjęć z Mikołajem. (Istnieje możliwość przekazania dla dziecka imiennego prezentu Mikołajowi przed zajęciami)

Zajęcia dla dzieci w wieku 2-6 lat z opiekunami.

Cena biletu: 30 zł

 

11.12, godz. 12.00 Świąteczne zabawy – pracowania ozdób choinkowych

Misiowi Przyjaciele, zapraszamy do świątecznej zabawy. Święta już tuż, tuż – czas przygotować ozdoby choinkowe. Najpiękniejsze to te, które wykonamy w rodzinnym gronie. Podczas Misiowych Poranków stworzymy piękne ozdoby, które dzieci z dumą zawieszą na domowej choince.

Zajęcia dla dzieci w wieku 3-6 lat z opiekunami.

Cena biletu: 20 zł

 

18.12, godz. 12.00 Misiowe poranki wigilia u misia tradycje bożonarodzeniowe

Misiowi Przyjaciele, zapraszamy do twórczej, świątecznej zabawy. Boże Narodzenie już tuż, tuż. Podczas Misiowych Poranków przypomnimy sobie tradycje bożonarodzeniowe. Nie zabraknie świątecznych zabaw i wspólnego kolędowania.

Zajęcia dla dzieci w wieku 2-6 lat z opiekunami.

Cena biletu: 18 zł