DLA MEDIÓW

DLA MEDIÓW

Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny
Kontakt dla mediów
RETRODRESZCZE #2 | Pierwsze dźwiękowe horrory i dreszczowce w kinie Iluzjon

W grudniowe wieczory kino Iluzjon sięga do filmów grozy z początków epoki kina dźwiękowego. Zapraszamy na projekcje z taśmy 35 mm! W każdą środę miesiąca fani dawnego kina będą mieli niepowtarzalną okazję, by poczuć dreszczyk emocji przy klasykach takich jak „Frankenstein”, „Mumia”, „Dr. Jekyll i Mr Hyde, czy „Dziwolągi”

Mężczyzna na gzymsie, wysoko nad ziemią,, ze skrzydłami anioła
Ulubione filmy Jima Jarmuscha w kinie Iluzjon

Jim Jarmusch to jeden z najbardziej intrygujących i autentycznych współczesnych reżyserów. Jego twórczość jest na tyle ciekawa, że postanowiliśmy sięgnąć do źródeł jego inspiracji i stworzyliśmy cykl towarzyszący przeglądowi 7xJarmusch. Na podstawie wywiadów udzielonych przez Jarmuscha wybraliśmy kilka tytułów, które reżyser ceni sobie najbardziej. Ulubione filmy Jima Jarmuscha już od 3 grudnia w kinie Iluzjon!

elegancka kobieta ubrana w futrzany kołnierz
Marlene Dietrich. Przegląd filmów w kinie Iluzjon

Jedna z największych gwiazd światowego kina, niezapomniana piosenkarka, skandalistka, a także symbol rewolucji obyczajowej i seksualnej. Marlene Dietrich to niepokorna, kontrowersyjna i pełna charyzmy postać, którą pokochały miliony widzów. Zapraszamy od 5 do 30 grudnia do kina Iluzjon na przegląd kultowych filmów z udziałem artystki!

narysowana twarz młodego mężczyzny
Spotkanie prezentujące książki wydane przez Muzeum Getta Warszawskiego

Muzeum Getta Warszawskiego, w ramach Festiwalu Singera i we współpracy z Filmoteką Narodową - Instytutem Audiowizualnym, zaprasza w piątek 27 sierpnia o godzinie 18.00 na spotkanie „Miejsca i ludzie” poświęcone wydanym przez muzeum wspomnieniom Ocalałych z Zagłady

publiczność w czasie koncertu na festiwalu w tle stara zrujnowana kamienica
„Relacja na dwa głosy” I Program Filmoteki Narodowej – Instytutu Audiowizualnego w ramach Festiwalu Warszawa Singera

Żydów i Polaków łączy wielowiekowa wspólna historia, wspólne doświadczenia i życie. Pragniemy  pokazać w kilku odsłonach  emocjonalne opowieści o różnorodności i barwie życia społeczności żydowskiej w przedwojennej Warszawie. Chcemy też, na ile to będzie możliwe bo temat jest niezwykle obszerny, przedstawić  obraz stosunków polsko- żydowskich. W naszej „Relacji na dwa głosy” dotkniemy tematów trudnych i

90. urodziny Krzysztofa Komedy w FINA!

Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny, Fundacja Edukacji Kulturalnej MILO ART oraz Muzeum Jazzu zapraszają na obchody 90. urodzin Krzysztofa Komedy. Wydarzenie obejmujące debatę i dwa koncerty, Wojtek Mazolewski Quintet oraz Drum Freaks Milo Kurtisa, będzie transmitowane on-line w dniach 29-30.05.2021 r. poprzez kanał Fb: FINA Wałbrzyska 3/5.

elegancki młody mężczyzna i elegancka młoda kobieta patrzą na siebie i śmiechają się
Kino Iluzjon powraca 21 maja!

Iluzjon, ukochane kino Warszawy już 21 maja zaprasza na klasyczny dreszczowiec Fritza Langa „M – morderca”. W najbliższy weekend będzie można zobaczyć także „Słodkie życie” Federico Felliniego oraz zwycięzcę tegorocznych Oscarów – „Nomadland”.

trzech mężczyzn w średnim wieku około 50 lat w wiejskiej izbie, jeden z nich wykonuje gest jakby się zastanawiał
Jaki jest ulubiony film Polaków?

Co Polacy sądzą o rodzimym kinie? Jakie filmy lubią, a jakich nie lubią? Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny zaprasza do lektury raportu z badań opinii Polaków na temat rodzimej kinematografii. Projekt został zrealizowany we współpracy z Uniwersytetem SWPS.

kobieta ubrana w stylu hinduskich, w przędzalni
Herstorie na Dzień Kobiet w Ninatece

Czy istnieje kobieca solidarność, czym jest dziś dyskryminacja i feminizm, z jakimi globalnymi problemami mierzą się kobiety? Historie kameralne, intymne przeplatają się tu z szerszą perspektywą społeczną. Prezentowane filmy stanowiły część programu pierwszej edycji HER Docs Film Festival w 2020 roku. To dzieła zarówno debiutujących twórczyń, jak i uznanych reżyserek, a każde z nich cieszyło

12 lutego kino Iluzjon wznawia działalność!

Świętując ponowne spotkanie z widzami, kino zaprasza na pokaz Księcia Draculi gratis (liczba miejsc ograniczona, informacje o wejściówkach dostępne na stronie kina). Seans będzie także wznowieniem przerwanego jesienią cyklu Retrodreszcze. Walentynki będą oczywiście i retro i klasyczne. O godz. 14.00 propozycja z Retrokina – Pani minister tańczy w reżyserii Juliusz Gardana z roku 1937. W tej przebojowej, filmowej operetce wystąpiły