Święto Niemego Kina to największe tego typu wydarzenie
w Polsce. W tym roku Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny, już po raz 18. ugości miłośników przedwojennych filmów
i współczesnej muzyki w Kinie Iluzjon w dniach 22-25 października
To unikatowy na kulturalnej mapie Polski festiwal łączący historię ze współczesnością. Powodzenie projektu co roku potwierdza, że nieme kino ma naprawdę wielu entuzjastów.
W ramach wydarzenia co roku zobaczyć można klasyki światowej kinematografii
oraz mniej znane, często niesłusznie zapomniane filmy. Zawsze ogromny nacisk położony jest na spuściznę naszej rodzimej kinematografii. Z licznego i bogatego dorobku polskiego kina niemego zachowało się niewiele dzieł, zwykle też dostęp do nich nie jest łatwy,
a Święto Niemego Kina jest ważną i rzadką okazją, żeby je poznać.
PROGRAM
18:00 Cesarzowa (Forbidden Paradise) reż. Ernst Lubitsch, USA 1924 seans otwarcia
20:30 Król karnawału (Jokeren) reż. Georg Jacoby, Dania 1928
Cesarzowa (Forbidden Paradise)
reż. Ernst Lubitsch, USA 1924
Obsada: Pola Negri, Rod La Rocque, Adolphe Menjou, Pauline Starke i inni.
DCP, 73 min. Rekonstrukcja 2018. Źródło: Museum of Modern Art, Nowy Jork.
Tradycją Święta Niemego Kina jest eksponowanie naszej rodzimej produkcji filmowej. W tym roku polskim akcentem będzie zaprezentowana na otwarcie Święta „Cesarzowa” z Polą Negri w roli tytułowej. Jest to wyprodukowana już w USA groteskowa satyra
na znaną z licznych głośnych romansów carycę Katarzynę Wielką.
Do niedawna „Cesarzowa” znana była tylko w wersjach niekompletnych. Dzięki zestawieniu dwóch kopii pokazowych nitro oraz dwóch dupnegatywów różnych europejskich wersji dystrybucyjnych udało się zrekonstruować ok. 90% filmu. Oryginalną treść plansz odtworzono dzięki scenariuszowi ze zbiorów Uniwersytetu Południowej Kaliforni, zaś ich szatę graficzną zrekonstruowano na podstawie innych filmów wytwórni Paramount z roku 1924.
MARCIN WASILEWSKI– fortepian
Marcin Wasilewski – kompozytor i jeden z najwybitniejszych polskich pianistów jazzowych, współzałożyciel najbardziej znanego na świecie polskiego Tria (Marcin Wasilewski Trio). Ma bogaty własny dorobek płytowy oraz liczne kooperacje z gwiazdami światowego jazzu. Współpracował z najznamienitszymi mistrzami światowego jazzu takimi jak Charles Lloyd, Jan Garbarek czy Jon Christensen. Wspólnie z kolegami z tria przez piętnaście lat współtworzyli słynny kwartet Tomasza Stańki, z którym nagrywali płyty i koncertowali na całym świecie.
Król karnawału (Jokeren)
Reż. Georg Jacoby, Dania, Niemcy 1928
Obsada: Henry Edwards, Elga Brink, Renée Héribel, Miles Mander i inni.
DCP, 101 min. Źródło: Det Danske Filminstitut, Kopenhaga
Peter Carstairs jest niezwyciężonym graczem karcianym. Podczas balu karnawałowego poznaje dziewczynę prześladowaną przez szantażystę i postanawia jej pomóc. „Król karnawału” wymyka się zwyczajowej klasyfikacji: łączy w sobie komedię romantyczną, melodramat, a nawet kryminał. Scenariusz bazował na popularnej brytyjskiej sztuce „The Joker”, zaś tytułową rolę zagrał brytyjski aktor Henry Edwards. Akcja została przeniesiona z Londynu do Nicei, co było pretekstem do umieszczenia w filmie monumentalnych scen plenerowej zabawy karnawałowej.
Film, chociaż nakręcony z dużym rozmachem, nie przyniósł oczekiwanych zysków. Wkrótce po premierze jego producent, wytwórnia Nordisk, znalazła się na skraju upadłości. Niedługo potem nadeszła epoka kina dźwiękowego, a filmy nieme zaczęły tracić swoją publiczność. W efekcie do niedawna „Król karnawału” był filmem zupełnie zapomnianym.
MOTION TRIO
Janusz Wojtarowicz – akordeon
Paweł Baranek – akordeon
Marcin Gałażyn – akordeon
Motion Trio – polskie trio akordeonowe, łączące w swej twórczości ogień muzyki
o korzeniach wschodnioeuropejskich z lodowatą precyzją wielkich kompozytorów klasycznych. Pełna pasji i namiętności muzyka Motion Trio została doceniona przez współczesnych mistrzów, takich jak Michael Nyman, Wojciech Kilar, Krzysztof Penderecki, Jerzy Maksymiuk, Bobby McFerrin czy Joe Zawinul. Oryginalny repertuar Motion Trio zawdzięcza autorskim kompozycjom artystów tworzących zespół, w głównej mierze leadera – Janusza Wojtarowicza oraz Pawła Baranka i Marcina Gałażyna.
Więcej informacji: