Wydarzenia
„Pany Tadeusze” dwa | Romantyczne duchy i polskie kino | Dzień #2
23
Wrzesień
2022
Pokazy filmowe Wykłady

„Pany Tadeusze” dwa | Romantyczne duchy i polskie kino | Dzień #2

Na przeglądzie poświęconym polskiemu romantyzmowi nie mogło zabraknąć dwóch adaptacji polskiej epopei narodowej – Pana Tadeusza (1834) Adama Mickiewicza. Film Ryszarda Ordyńskiego z 1928 roku był jedną z najważniejszych polskich produkcji przedwojennych. Przypomnimy też Pana Tadeusza Andrzeja Wajdy z 1999 roku.

Program

godz. 17.00 Pan Tadeusz, reż. Ryszard Ordyński, 124 min, 1928, Polska

Film Ryszarda Ordyńskiego jest jedną z największych produkcji dwudziestolecia międzywojennego, a zarazem pierwszą filmową wersją epopei narodowej Adama Mickiewicza. Uroczysta, warszawska premiera Pana Tadeusza odbyła się 9 listopada 1928 roku, w 10. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Udział w niej wzięli najwyżsi dostojnicy państwowi: prezydent Ignacy Mościcki z małżonką, marszałek Józef Piłsudski z rodziną, członkowie Rady Ministrów oraz korpusu dyplomatycznego. Słowo wstępne wygłosił pisarz Juliusz Kaden-Bandrowski.

W filmie wystąpiła czołówka ówczesnych gwiazd polskiego ekranu: Stanisław Knake-Zawadzki, Helena Sulima, Mariusz Maszyński, Stefan Jaracz (sam Ordyński zagrał oficera armii gen. Dąbrowskiego). Scenarzyści filmu, wybitni pisarze: Andrzej Strug i Ferdynand Goetel, wraz z reżyserem postanowili przenieść na ekran żywe obrazy w stylu rysunków Michała Elwiro Andriollego, autora ilustracji do Pana Tadeusza.

 

godz. 19.15 Pan Tadeusz, reż. Andrzej Wajda, 147 min, 1999, Polska

Dzieło polskiego wieszcza, opisujące skomplikowane dzieje Polski z lat 1811-1812, należy do kręgu literatury trudnej do przełożenia na język filmu. Jedyna taka próba została podjęta w 1928 roku przez Ryszarda Ordyńskiego, po nim przez lata nikt nie podjął wyzwania. Zdecydował się na to dopiero Andrzej Wajda, traktując ekranizację eposu narodowego jako zwieńczenie swojej kariery artystycznej.

Powstała piękna, klasyczna adaptacja, łącząca w sobie wartkość akcji, dowcip, urok i poetycką magię. Dbałość o szczegóły scenograficzne sprawiła, że każde ujęcie filmu jest przepięknym obrazem, zaś wiersz Mickiewicza, podawany przez znakomitych aktorów z niezwykłą lekkością, wydaje się być naturalnym dialogiem. Niepowtarzalny nastrój stwarza tu także piękna muzyka Wojciecha Kilara.

Wstęp

Bilet na podwójny seans w cenie 28 zł (ulgowy: 24 zł).

Możliwość zakupu biletów na pojedyncze seanse w regularnej cenie 17 zł (ulgowy: 15 zł).

Zakup biletów: https://tiny.pl/wgft9

 

Ilustracja: kadr z filmu Pan Tadeusz, reż. R. Ordyński