Wydarzenia
Spotkanie prezentujące książki wydane przez Muzeum Getta Warszawskiego
27
Sierpień
2021
Spotkania

Spotkanie prezentujące książki wydane przez Muzeum Getta Warszawskiego

Bezpłatne wejście

Muzeum Getta Warszawskiego, w ramach Festiwalu Singera i we współpracy z Filmoteką Narodową – Instytutem Audiowizualnym, zaprasza na spotkanie Miejsca i ludzie poświęcone wydanym przez muzeum wspomnieniom Ocalałych z Zagłady.

Pierwszą przedstawianą publikacją będzie historia Szpitala Bersohnów i Baumanów opracowana przez dr Hannę Węgrzynek i prof. Konrada Zielińskiego. Szpital Bersohnów i Baumanów w Warszawie prezentuje dzieje tego ważnego dla historii Żydów warszawskich i warszawskiego getta miejsca.

Główny nurtem publikacji  wydawanych przez Muzeum Getta Warszawskiego są wspomnienia Ocalałych z Zagłady. Wacław Kornblum. Wspomnienia. Moja wersja otwiera cykl osobistych retrospekcji.

Wspomnienia Ryszarda Walewskiego, poświęcone najlepszemu przyjacielowi – Jurkowi Płońskiemu i innym powstańcom z getta, pod tytułem Jurek to subiektywna opowieść o niemieckiej okupacji, powstaniu w getcie, trudach ukrywania się po tzw. aryjskiej stronie, codziennej walce o przetrwanie, a także o powojennych losach „Jurka” – Dawida.

Najnowszą publikacją muzeum jest Żydowskie dziecko Warszawy autorstwa Bronisława Erlicha. Odyseja autora wiedzie od zaułków przedwojennych Nalewek, ze zniszczonej, okupowanej Warszawy, poprzez Kresy Wschodnie, Niemcy, powojenną Polskę i Izrael, by ostatecznie zakończyć się w Szwajcarii. Ta niezwykła historia przeżycia dzięki sile woli, własnej zaradności, a także pomocy niesionej przez napotkanych ludzi, napisana przez przedwojennego warszawiaka i polskiego patriotę.

Prezentowane na spotkaniu książki będą do nabycia w Klubokawiarni Dobrze Jest znajdującej się na parterze budynku FINA Wałbrzyska 3/5.

Zasady bezpieczeństwa

Dokładamy wszelkich starań, aby podczas wydarzeń FINA zapewnić Wam bezpieczeństwo, dlatego prosimy o przestrzeganie następujących zasad:

– zapoznaj się z Regulaminem uczestnictwa w otwartych dla publiczności wydarzeniach FINA

– pamiętaj wydrukować i wypełnić obowiązkowe oświadczenie o stanie zdrowia; oświadczenie jest dostępne również w siedzibie FINA

– pamiętaj o konieczności zakrywania ust i nosa, gdy przebywasz na terenie FINA

– szatnia jest nieczynna do odwołania

– zachowuj dystans od pozostałych gości

– zajmij miejsce wyznaczone przez obsługę FINA

– obowiązuje zakaz jedzenia i picia na salę audiowizualną

– jeśli masz objawy zakażenia zostań w domu.

W razie jakichkolwiek pytań lub wątpliwości – prosimy o kontakt z recepcją pod adresem bog@fina.gov.pl lub numerem tel.: 22 380 49 95 (od wt. do pt. w godzinach 9–17).

Wydarzenie współorganizowane z Fundacją Shalom w ramach Festiwalu Kultury Żydowskiej Warszawa Singera.

 

fot. Wesołowski Tomasz/ Fototeka FINA, prawa do zdjęcia: WFDIF /po Studiu Filmowym „Kadr”

 

Ilustracja: fragment okładki książki Żydowskie dziecko Warszawy Bronisława Erlicha, wyd. Muzeum Getta Warszawskiego