Wydarzenia
Dzień Dziecka w kinie Iluzjon! (30 maja – 1 czerwca)
30
Maj
2021
Pokazy filmowe Dzieci

Dzień Dziecka w kinie Iluzjon! (30 maja – 1 czerwca)

Po długiej przerwie wracamy do kina Iluzjon. Specjalnie z okazji Dnia Dziecka przygotowaliśmy dwa bloki programowe filmów ze zbiorów Filmoteki Narodowej – Instytutu Audiowizualnego (FINA): Smoki, rycerze, księżniczki i Wycinanka, lalka, rysunek. Ukazują one w pigułce bogactwo polskiej animacji dla dzieci.

Pierwszy z bloków prezentuje inspirowane różnymi tekstami literackimi – legendami, mitami, bajkami – klasyki animacji lalkowej, wyprodukowane m.in. w słynnej łódzkiej wytwórni Se-Ma-For, łączące piękno formy z prostotą przekazu. Wśród nich szczególne historyczne miejsce zajmuje film Zenona Wasilewskiego „Za króla Krakusa”, który wyznaczył początek powojennej polskiej animacji.

Filmy z drugiego bloku poruszają zaś tematy bliższe najmłodszym; opowiadają o przyjaźni, potrzebie bycia z innymi, akceptacji, wzajemnej pomocy. Reprezentują różne techniki – lalkową, wycinankową, rysunkową – i odmienne formy. W programie znalazły się m.in. odcinki kultowych bajek o przygodach Piotrka i zaczarowanego ołówka, czy Gapiszona. Na tych animacjach wychowało się już kilka pokoleń widzów, a kolejne ma okazję je poznać.

Filmy zostały zdigitalizowane i odrestaurowane cyfrowo w FINA. Dwa odcinki serialu Zaczarowany ołówek oraz film Tadek niejadek zostaną pokazane jako repremiera kinowa.

Smoki, rycerze, księżniczki (wiek 5+), 30.05, godz. 12.00

Za króla Krakusa, reż. Zenon Wasilewski, Polska, 1947, 14 minut
Historia dzielnego szewczyka, który postanawia zgładzić smoka zagrażającego mieszkańcom grodu króla Krakusa.

 

Baśń o korsarzu Palemonie, reż. Jerzy Kotowski, Polska, 1959, 12 minut
Adaptacja wiersza Jana Brzechwy. Umierający król Fafuła obiecuje koronę temu, kto pokona cieszącego się złą sławą kapitana Palemona. Śmiałkowie ruszają w drogę…

 

O pięknej Parysadzie, reż. Edward Sturlis, Polska, 1978, 10 minut
Adaptacja baśni Bolesława Leśmiana. Piękna księżniczka Parysada marzy o ptaku, który potrafi opowiadać piękne bajki. Jej bracia postanawiają spełnić marzenie siostry.

 

Smok Barnaba, reż. Tadeusz Wilkosz, Polska, 1977, 10 minut
Opowieść o smoku – wielkim miłośniku ciastek – który, by zaspokoić swój apetyt, porywa córkę króla. Zmierzy się z nim dzielny pomocnik kowala.

 

Król Midas, reż. Lucjan Dembiński, Polska, 1963, 10 minut
Opowieść inspirowana słynnym mitem. Król Midas za swoją chciwość zostaje ukarany. Wszystko, czego dotknie, zamienia się w złoto…

Wycinanka, lalka, rysunek (wiek 4+), 1.06, godz. 12.00

Na podwórzu /Zaczarowany ołówek, reż. Karol Baraniecki, Polska, 1964, 10 minut

Pierwsze spotkanie Piotrka i jego psa Pimpka z krasnoludkiem, który w trudnych sytuacjach daje chłopcu zaczarowany ołówek: to, co nim narysuje, materializuje się…

 

Zbłąkani w lesie /zaczarowany ołówek, reż. Andrzej Piliczewski, Polska, 1965, 10 minut

Piotrek z psem Pimpkiem wybrali się na wycieczkę do lasu. Nagle na ich drodze pojawia się wilk. Na szczęście w porę zjawia się krasnoludek z zaczarowanym ołówkiem…

 

Tadek Niejadek, reż. Janina Hartwig, Polska, 1957, 10 minut

Animacja lalkowa na podstawie wiersza Wandy Chotomskiej. Tadka Niejadka unosi do góry balonik kupiony chłopcu przez dziadka. Aby wrócić z powrotem na ziemię, Tadek musi trochę przytyć…

 

Kundelek, reż. Lidia Hornicka, Polska, 1969, 6 minut
Mały jamnik bardzo chciałby mieć taki sam ogonek jak jego rodzeństwo. Spotkanie z pewną dziewczynką pozwoli mu spełnić to marzenie.

 

Maluch, reż. Lucjan Dembiński, Polska, 1965, 8 minut
Historia małego samochodziku, który odprowadzony do szkoły przez rodziców, postanawia udać się na wagary.

 

Gapiszon w cyrku / Przygody gapiszona, reż. Jerzy Kotowski, Polska, 1964, 9 minut

Pierwsza z przygód Gapiszona, postaci stworzonej przez Bohdana Butenkę. Chłopiec bardzo chce zobaczyć przedstawienie cyrkowe, ale, skłonny do gapiostwa, przedziera kupiony bilet…

 

Ilustracja: kadr z filmu Gapiszon w cyrku / Przygody Gapiszona, reż. Jerzy Kotowski,