Alan Wykpisz Project | JAZZ.PL | Ninateka.pl

Alan Wykpisz zapowiada pierwszą płytę sygnowaną własnym nazwiskiem – kompozycje z nadchodzącego albumu można będzie usłyszeć w wykonaniu koncertowym już w piątek w cyklu Jazz.PL w radiowej Dwójce oraz na portalu Ninateka.pl.

 

W studiu S3 Polskiego Radia w Warszawie, wystąpi Alan Wykpisz Project – sekstet prowadzony przez jednego z najbardziej aktywnych basistów na polskiej scenie jazzowej. Po kilkunastu latach aktywnej działalności, podróżowaniu, nagrywaniu albumów z różnymi artystami nadszedł czas powołania do życia mojego projektu, nagrania i wydania debiutanckiego albumu – mówi bohater najbliższej odsłony cyklu Jazz.PL
Koncert będzie przedpremierową prezentacją repertuaru, jaki znajdzie się na płycie „City Jungle”. Fonograficzny debiut Alana Wykpisza (w roli lidera) na rynku ukaże się już pod koniec października. Basista dodaje: Życie muzyka to poniekąd życie w podróży od miasta do miasta, z kraju do kraju. Każda podróż ma różne fazy, jest czas na ekscytację, jest czas na zmęczenie, regenerację. Jest czas zawirowań i jest czas spokoju. O tej i innych podróżach chcemy opowiedzieć ze sceny, zabrać słuchaczy w drogę razem z nami w poszukiwaniu balansu

 

Skład zespołu:
Alan Wykpisz – gitara basowa/kontrabas/elektronika/kompozycje
Jakub Mizeracki – gitara
Paweł Kaczmarczyk – instrumenty klawiszowe
Dawid Lach – Fender Rhodes
Maksymilian Olszewski – perkusja
Tymoteusz Papior – perkusja

prowadzenie koncertu – Roch Siciński

Partnerem cyklu Jazz.PL jest Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny.
Zaproszenia na piątkowy koncert do zdobycia w tym tygodniu na antenie Dwójki.

 

Alan Wykpisz – kontrabasista, gitarzysta basowy, kompozytor, improwizator, pedagog.
Absolwent Akademii Muzycznej w Krakowie (studia licencjackie) oraz w Katowicach (studia magisterskie oraz doktoranckie). Laureat takich konkursów jak Jazz Hoeilaart 2011, Bass Copenhagen 2012 czy Jazz Nad Odrą 2015. Koncertował na wielu festiwalach w krajach takich jak Kuwejt, Katar, Hiszpania, USA, Kanada, Belgia, Chiny, Indonezja, Malezja czy Indie. Wraz z zespołem High Definition Quartet był nominowany do nagrody FRYDERYK 2014 (Płyta „Hopasa”) , a z Triem Mateusza Gawędy do FRYDERYKA 2016 za „Overnight Tales”, z zespołem Natalia Kordiak Quintet nominowany do nagrody FRYDERYK 2020 (Płyta „Bajka”) za najlepszy debiut fonograficzny. Koncertował z takimi artystami jak Janusz Muniak, Randy Brecker, Dave Liebman, Aga Zaryan, Adam Pierończyk, Grzegorz Karnas, Anna Gadt, High Definition Quartet, czy Michał Urbaniak. Jest liderem własnego zespołu „Alan Wykpisz Project”, współtworzy takie formacje jak m.in. Mateusz Gawęda Trio, Eskaubei & Tomek Nowak Quartet, Paweł Kaczmarczyk Trio, Cracov Jazz Collective, Vehemence Quartet, czy Natalia Kordiak Quintet.

Wydarzenie odbędzie się w piątek (7. października) o godzinie 18:00. Transmisja na falach Programu 2 Polskiego Radia, a także w formie streamingu wideo na portalu ninateka.pl, na dwójkowym Facebooku, kanale YouTube i stronie internetowej Dwójki.

Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny zaprasza 30 września do Klubu Marynarki Wojennej RIWIERA na repremierę odrestaurowanego w tym roku pierwszego polskiego powojennego filmu fabularnego pt. Wielka Droga w reż. Michała Waszyńskiego z 1946 roku. Film, pełen wątków patriotycznych, pokazuje światu udział Polaków w kluczowych wydarzeniach II wojny światowej oraz ich zasługi dla jej zakończenia. Zaprezentujemy również po raz pierwszy na wielkim ekranie film fabularny Michała Waszyńskiego z 1944 r. MP. Adama i Ewy.

Podczas wydarzenia odbędzie się debata na temat rekonstrukcji, digitalizacji i cyfryzacji filmowej Uwalniamy obrazy! oraz koncert kwartetu Henryka Miśkiewicza (wejście na koncert za zaproszeniami). Pokazom towarzyszy również wystawa plenerowa Wielka Droga. Armia Andersa przygotowana w oparciu o materiały archiwalne ze zbiorów FINA. Wydana specjalnie z okazji repremiery filmu publikacja przybliża temat filmowej Wielkiej Drogi oraz postaci II Korpusu Polskiego, w tym generała Władysława Andersa.

Program

godz. 15.00 Pokaz filmu MP. Adama i Ewy, reż. Michał Waszyński, Polska, 1944

 

Pierwszy oficjalny pokaz filmu na wielkim ekranie!

Dwaj polscy żołnierze: Warszawiak Antek i Lwowiak Jóźko, spotyka ją się w tzw. MP., czyli Miejscu Postoju w Bagdadzie. Kiedyś to tu znajdował się biblijny raj – miejsce postoju Adama i Ewy. Obecnie stacjonuje tu polska armia. Antek i Jóźko opowiadają sobie o swoich wojennych losach. Narratorem w filmie jest Wojciech Wojtecki, aktor, który zdążył zadebiutować jeszcze przed wojną (drugoplanowa rola w filmie Ordynat Michorowski), a po wojnie przeniósł się do Londynu. Był związany m.in. z  Radiem Wolna Europa.

 

godz. 15.35 Debata Uwalniamy obrazy!

 

Debata na temat rekonstrukcji, digitalizacji i cyfryzacji materiałów archiwalnych Filmoteki Narodowej – Instytutu Audiowizualnego

 

Udział wezmą:

Robert Kaczmarek, Dyrektor FINA

Monika Piętas-Kurek, Zastępca Dyrektora ds. Zbiorów i Digitalizacji

Grzegorz Zajączkowski, Program Operacyjny Polska Cyfrowa

Prowadzenie: Magdalena Uchaniuk

 

godz. 18.30 Pokaz filmu Wielka Droga, reż. Michał Waszyński, Polska, 1946

 

Film przedstawia losy pary narzeczonych rozłączonych wojną: od oblężenia Lwowa w 1939 roku do formowania Armii Andersa w ZSRS poprzez tułaczkę w Iranie, Iraku, Palestynie i Egipcie aż po kampanię włoską. Istotnym i najbardziej wartościowym elementem filmu są autentyczne zdjęcia dokumentalne, m. in. z bitwy o Monte Cassino, w której bohater filmu – Adam zostaje ranny.

Wielka Droga to film mający już ponad 75 lat, jednak dopiero od stosunkowo niedawna znany jest polskiej publiczności. Jedyna dotychczas znana w Polsce wersja tego filmu trafiła do zbiorów Filmoteki Narodowej w 1962 roku z USA. Jednak z uwagi na niewygodne dla Rosji Sowieckiej wątki film ten przez 25 lat przeleżał na półce i nie był publicznie pokazywany. Ponieważ zawierał liczne autentyczne zapisy realizowane przez czołówkę filmową, ukazujące życie II Korpusu na całej trasie jego przemarszu, ćwiczenia oraz udział w operacjach wojskowych, z przygotowaniami do bitwy o Monte Cassino na czele, nie był traktowany jako film, lecz jako dokumentalne materiały filmowe i udostępniane były tylko jego fragmenty. Pierwsze pokazy całości, choć dostępne jedynie dla środowisk studenckich, odbyły się w latach 1988–1989 w Katowicach i we Wrocławiu. W kwietniu 1991 roku film został wyemitowany przez telewizję i był to pierwszy raz, kiedy został on w Polsce zaprezentowany szerokiej publiczności. Dopiero wtedy, po 45 latach od premiery, Wielka Droga zaistniała w świadomości widzów w kraju.

Przygotowana przez Filmotekę Narodową – Instytut Audiowizualny premiera odrestaurowanego filmu Wielka Droga jest kolejnym niezwykle ważnym przedsięwzięciem zmierzającym do przywrócenia polskiej kulturze i pamięci zbiorowej dokonań polskich twórców – tym razem scenicznych i teatralnych. Jest aktem oddania należnego miejsca w polskiej kulturze artystom wojennym, a później emigracyjnym, którzy będąc również żołnierzami, dzielili z żołnierzami II Korpusu tułaczy los i niewygody warunków frontowych, a jednocześnie swoim talentem i tworzonym pięknem podtrzymywali ducha narodowego i wiarę w powrót do wolnej ojczyzny – której wielu z nich nigdy nie doczekało. Wędrówka Wielkiej Drogi do publiczności w Polsce była długa. Dzięki Filmotece Narodowej – Instytutowi Audiowizualnemu mamy dziś możliwość obcowania z wyjątkowym zabytkiem polskiej kinematografii. Podążając za bohaterami filmowymi, możemy symbolicznie przejść wraz z Armią Andersa szlak Wielkiej Drogi.

 

godz. 20.35 Koncert Henryka Miśkiewicza (obowiązują zaproszenia)

 

Podczas koncertu Henryk Miśkiewicz zastąpi w kwartecie Jana Ptaszyna Wróblewskiego. To właśnie z myślą o niebywałych umiejętnościach technicznych i muzycznych Miśkiewicza, Jan Ptaszyn Wróblewski napisał utwór Altissimonica – Koncert na saksofon improwizujący i orkiestrę symfoniczną.

Henryk Miśkiewicz to na polskiej scenie jazzowej postać wyjątkowa. Należy do wąskiego grona najwybitniejszych saksofonistów altowych, ale gra także na saksofonie sopranowym i klarnecie. Współtworzył zespoły Jazz Carriers i Sun Ship, był solistą Studia Jazzowego Polskiego Radia, do dziś jest liderem formacji Full Drive. Spośród polskich muzyków jazzowych łatwiej byłoby wymienić tych, z którymi nie grał. Koncertował na całym świecie, m.in. z Ewą Bem, Andrzejem Jagodzińskim, Jarosławem Śmietaną, Wojciechem Karolakiem i Adzikiem Sendeckim. Występował z wieloma artystami światowego formatu, takimi jak Pat Metheny, Joe Lovano czy David Murrray. Jest wielokrotnym zwycięzcą plebiscytu „Jazz Top” magazynu „Jazz Forum” w kategorii saksofonu altowego i klarnetu, a także zdobywcą trzech Fryderyków (m.in. w kategorii „Jazzowy artysta roku” i „Jazzowy muzyk roku”).

Skład zespołu:

Henryk Miśkiewicz – saksofon

Wojciech Niedziela – pianino

Michał Kapczuk – bas

Marcin Jahr – perkusja

Wstęp

Pokazy i udziały we wszystkich wydarzeniach są bezpłatne i dostępne dla każdego, poza koncertem Kwartetu Ptaszyna Wróblewskiego (obowiązują zaproszenia).

 

 

Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny oraz dyrektor muzyczny Jan Emil Młynarski zapraszają na otwarcie nowego sezonu Retroteki. Podczas koncertu Kobiety Drugiego Korpusu usłyszymy utwory niewykonywane na żywo od wielu dekad. Uzupełnią one pierwszą część wieczoru, podczas której zaprezentujemy odrestaurowany cyfrowo przez FINA film Michała Waszyńskiego z 1946 roku z muzyką Henryka Warsa – Wielka Droga. To historia wyjścia Polaków z ZSRR i wędrówki przez Bliski Wschód aż pod Monte Cassino.

Program

Koncert będzie transmitowany na ninateka.pl.

 

godz. 19.00 Wielka Droga, reż. M. Waszyński, 96 min, 1946, Polska, Włochy

Film przedstawia losy pary narzeczonych rozłączonych wojną: od oblężenia Lwowa w 1939 roku do formowania Armii Andersa w ZSRS poprzez tułaczkę w Iranie, Iraku, Palestynie i Egipcie aż po kampanię włoską. Istotnym i najbardziej wartościowym elementem filmu są autentyczne zdjęcia dokumentalne, m. in. z bitwy o Monte Cassino, w której bohater filmu – Adam zostaje ranny.

Wielka Droga to film mający już ponad 75 lat, jednak dopiero od stosunkowo niedawna znany jest polskiej publiczności. Jedyna dotychczas znana w Polsce wersja tego filmu trafiła do zbiorów Filmoteki Narodowej w 1962 roku z USA. Jednak z uwagi na niewygodne dla Rosji Sowieckiej wątki film ten przez 25 lat przeleżał na półce i nie był publicznie pokazywany. Ponieważ zawierał liczne autentyczne zapisy realizowane przez czołówkę filmową, ukazujące życie II Korpusu na całej trasie jego przemarszu, ćwiczenia oraz udział w operacjach wojskowych, z przygotowaniami do bitwy o Monte Cassino na czele, nie był traktowany jako film, lecz jako dokumentalne materiały filmowe i udostępniane były tylko jego fragmenty. Obok Jadwigi Andrzejewskiej i Albina Ossowskiego w jednej z głównych ról wystąpiła ówczesna narzeczona generała Andersa – Renata Bogdańska. Niewątpliwym atutem filmu jest także udział samego gen. Władysława Andersa.

Pierwsze pokazy całości, choć dostępne jedynie dla środowisk studenckich, odbyły się w latach 1988– 1989 w Katowicach i we Wrocławiu. W kwietniu 1991 roku film został wyemitowany przez telewizję i był to pierwszy raz, kiedy został on w Polsce zaprezentowany szerokiej publiczności. Dopiero wtedy, po 45 latach od premiery, Wielka Droga zaistniała w świadomości widzów w kraju.

Przygotowana przez Filmotekę Narodową premiera odrestaurowanego filmu Wielka Droga jest kolejnym niezwykle ważnym przedsięwzięciem zmierzającym do przywrócenia polskiej kulturze i pamięci zbiorowej dokonań polskich twórców – tym razem scenicznych i teatralnych. Jest aktem oddania należnego miejsca w polskiej kulturze artystom wojennym, a później emigracyjnym, którzy będąc również żołnierzami, dzielili z żołnierzami II Korpusu tułaczy los i niewygody warunków frontowych, a jednocześnie swoim talentem i tworzonym pięknem podtrzymywali ducha narodowego i wiarę w powrót do wolnej ojczyzny – której wielu z nich nigdy nie doczekało.

Wędrówka Wielkiej Drogi do publiczności w Polsce była długa. Dziś dzięki pracy Filmoteki Narodowej – Instytutu Audiowizualnego mamy możliwość obcowania z wyjątkowym zabytkiem polskiej kinematografii. Podążając za bohaterami filmowymi, możemy symbolicznie przejść wraz z Armią Andersa szlak Wielkiej Drogi.

 

g0dz. 20.30 Koncert Kobiety Drugiego Korpusu

Wielką drogę pokonali wówczas także najwspanialsi polscy przedwojenni artyści, a wśród nich kobiety, które wieczorowe suknie zamieniły na wojskowy mundur.

W hołdzie m.in. Zofii Terne, Renacie Bogdańskiej czy Władzie Majewskiej wystąpią wyjątkowe solistki Anna Rusowicz, Katarzyna Dąbrowska i Asia Nawojska. Słowo komentarza oraz kierownictwo muzyczne wieczoru zapewni Jan Młynarski, który poprowadzi salonowy kwartet jazzowy wraz z Piotrem Manią, Jarosławem Bothurem i Piotrem Domagalskim.

 

Koncert będzie transmitowany na ninateka.pl. 

 

Wystąpią:

Anna Rusowicz, Katarzyna Dąbrowska, Joanna Nawojska – śpiew

Jan Młynarski – przygotowanie i prowadzenie koncertu, śpiew, perkusja

Piotr Mania – pianino

Jarosław Bothur – saksofony

Piotr Domagalski – kontrabas

 

W najbliższej odsłonie cyklu Jazz.PL w studiu Polskiego Radia S-3 wystąpi muzyczne rodzeństwo – wokalistka Mary Rumi i grający na puzonie Jacek Namysłowski, czyli dzieci legendarnego saksofonisty Zbigniewa Namysłowskiego, który zmarł 7 lutego br. W programie koncertu znajdą się utwory z repertuaru mistrza polskiego jazzu, ale także autorskie kompozycje Mary i Jacka. Transmisja w najbliższy piątek, 9 września, od godz. 18.00 w portalu Ninateka.pl.

Koncert powstał na specjalne zamówienie Programu 2 Polskiego Radia. Repertuar, który zaprezentują Mary Rumi (Maria Rumińska) i Jacek Namysłowski, przygotowywany był od blisko półtora roku – to m.in. piosenki Zbigniewa Namysłowskiego zaaranżowane przez jego syna na duży zespół jazzowy.

– Usłyszymy dobrze znane utwory, jak „Sprzedaj mnie wiatrowi”, ale również instrumentalne kompozycje Zbigniewa Namysłowskiego, do których tekst dopisała Mary Rumi, a także jej własne piosenki. Materiał zarejestrowany został na wydanej niedawno płycie „Depressed Lady”, czyli fonograficznym debiucie jazzowym Mary Rumi – wyjaśnia Andrzej Zieliński, gospodarz koncertu – jeden z kuratorów jazzowego cyklu radiowej Dwójki.

Zbigniew Namysłowski (1939-2022) to jeden z najbardziej znanych polskich muzyków jazzowych, rozpoznawalny i ceniony na całym świecie wybitny saksofonista, kompozytor i lider wielu zespołów. Nagrywał m.in. z Krzysztofem Komedą, Czesławem Niemenem, Michałem Urbaniakiem. Zadebiutował w 1955 roku, grając na fortepianie z grupą Five Brothers, natomiast rok później – jako puzonista. W 1957 zaś wystąpił w roli wiolonczelisty z zespołem Modern Combo Krzysztofa Sadowskiego, na Festiwalu Jazzowym w Sopocie. Największą sławę zdobył jednak jako saksofonista. Nagrał kilkadziesiąt płyt – zarówno jako lider, jak i muzyk sesyjny.\

Informacje

Jazz.PL w każdy piątek o godz. 18.00 – na portalu Ninateka.pl, dla publiczności w studiu S3 Polskiego Radia, dla Słuchaczy na antenie Dwójki, a także w transmisji wideo na portalach Facebook, YouTube i na stronie internetowej stacji. Zapraszają Piotr Metz, Andrzej Zieliński i Roch Siciński.

Wszystkie dotychczasowe koncerty z cyklu Jazz.PL do obejrzenia tu.

Harmonogram koncertów

2022-07-01 – Szymon Mika/Romain Pilon Quartet – JAREK ŚMIETANA

2022-07-08 – Bracia Oleś – TOMASZ STAŃKO

2022-07-15 – Płużek/Grzegorski/Kowalewski/Jonkisz – JANUSZ MUNIAK

2022-07-22 – Robert Majewski z zespołem – HENRYK MAJEWSKI

2022-07-29 – Henryk Miśkiewicz Quartet – JERZY „DUDUŚ” MATUSZKIEWICZ

2022-08-05 – Dominik Wania Quartet + Skrzek/Sikała Duo – TOMASZ SZUKALSKI

2022-08-12 – Tarwid/Mucha/Karch – ANDRZEJ KURYLEWICZ

2022-08-19 – Wojciech Pulcyn Quintet – ZBIGNIEW WEGEHAUPT

2022-08-26 – HAŁVVA (Piotrowicz/Prościński + Quost) – ANDRZEJ TRZASKOWSKI

2022-09-02 – Piotr Wyleżoł Band – WOJCIECH KAROLAK

2022-09-09 – Mary Rumi i Jacek Namysłowski – ZBIGNIEW NAMYSŁOWSKI

 

Na zdjęciu: Mary Rumi, mat. prasowe

Koncert Lecha Janerki jest ostatnim punktem programu wydarzenia „Gdańsk ’82. Festiwal, który się nie odbył”, które w dniach od 3 do 9 wrześna odbywa się w Kinie Iluzjon.

Lech Janerka tworzy muzykę bardzo osobistą i wielowarstwową. W polskiej muzyce rockowej pojawił się pod koniec lat 70. W 1979 roku założył zespół Klaus Mitffoch, z którym zasłynął m.in. przebojem Jezu jak się cieszę. W składzie z Janerką zespół nagrał jedną płytę Klaus Mitffoch, która przez wielu uznana została za jedną z najważniejszych w historii polskiej muzyki rockowej. Teksty odnosiły się do rzeczywistości PRL lat 80., wiele z nich stanowiło zawoalowaną krytykę panującego reżimu, a także wezwanie do walki (np. Powinność kurdupelka, Klus Mitroh). Podczas warszawskiego koncertu 9 września publiczność usłyszy najbardziej znane piosenki z repertuaru Lecha Janerki, m.in. Ta zabawa nie jest dla dziewczynek, Strzeż się tych miejsc czy Konstytucje.

 

Skład zespołu:

Bożena Janerka – wiolonczela

Lech Janerka – bas, głos

Bartosz Straburzyński – gitara, głos

Michał Mioduszewski – perkusja

Wstęp

KONCERT WYPRZEDANY.

 

Na zdjęciu: Lech Janerka, fot. eloy.wikia, CC BY-SA 3.0

W najbliższej odsłonie naszego cyklu awangardowy projekt HAŁVVA Kamila Piotrowicza i Jacka Prościńskiego zaprezentuje swoją wizję kompozycji Andrzeja Trzaskowskiego.

Artyści sięgną po mniej znane orkiestrowe kompozycje Trzaskowskiego z początku lat siedemdziesiątych, jak Bloki, czy Magma, ale również wcześniejsze utwory z lat sześćdziesiątych i balladę z filmu Pociąg Jerzego Kawalerowicza (1959 r.).

– Kiedy dostałem nagrania z Archiwum Polskiego Radia to zobaczyłem jak bardzo odważnym muzykiem był Trzaskowski – mówi pianista Kamil Piotrowicz, który na zamówienie radiowej Dwójki przygotował nowe aranżacje utworów Andrzeja Trzaskowskiego – Słuchając jego kompozycji mam poczucie, że jest to muzyka o dużej odwadze, która łączy się z przełamywaniem bariery, poruszaniem się gdzieś dalej, graniem w sposób ryzykowny, awangardowy(…) kiedy słuchałem tych nagrań byłem w szoku, byłem nimi zafascynowany.

Do polskich artystów dołączy także gość specjalny – francuski trębacz Timothée Quost. O tej nowej współpracy opowiadał Dwójce Kamil Piotrowicz: W wypadku tego koncertu chciałem mieć w zespole instrument dęty i od razu pomyślałem o Timothée gdyż jego język muzyczny świetnie współgra z tym co tworzymy z Jackiem Prościńskim w duecie HAŁVVA. Aranżowanie muzyki Trzaskowskiego na ten właśnie skład było podwójnym wyzwaniem, bo musiałem zadać sobie kilka ważnych pytań; na ile ma to być Trzaskowski, a na ile ma to być HAŁVVA, gdzie znaleźć odpowiedni balans.

Skład zespołu:

Kamil Piotrowicz – fortepian/syntezatory/elektronika

Jacek Prościński – perkusja/elektronika

Timothée Quost – trąbka/elektronika

Informacje

Jazz.PL w każdy piątek o godz. 18.00 – na portalu Ninateka.pl, dla publiczności w studiu S3 Polskiego Radia, dla Słuchaczy na antenie Dwójki, a także w transmisji wideo na portalach Facebook, YouTube i na stronie internetowej stacji. Zapraszają Piotr Metz, Andrzej Zieliński i Roch Siciński.

Wszystkie dotychczasowe koncerty z cyklu Jazz.PL do obejrzenia tu.

Harmonogram koncertów

2022-07-01 – Szymon Mika/Romain Pilon Quartet – JAREK ŚMIETANA

2022-07-08 – Bracia Oleś – TOMASZ STAŃKO

2022-07-15 – Płużek/Grzegorski/Kowalewski/Jonkisz – JANUSZ MUNIAK

2022-07-22 – Robert Majewski z zespołem – HENRYK MAJEWSKI

2022-07-29 – Henryk Miśkiewicz Quartet – JERZY „DUDUŚ” MATUSZKIEWICZ

2022-08-05 – Dominik Wania Quartet + Skrzek/Sikała Duo – TOMASZ SZUKALSKI

2022-08-12 – Tarwid/Mucha/Karch – ANDRZEJ KURYLEWICZ

2022-08-19 – Wojciech Pulcyn Quintet – ZBIGNIEW WEGEHAUPT

2022-08-26 – HAŁVVA (Piotrowicz/Prościński + Quost) – ANDRZEJ TRZASKOWSKI

2022-09-02 – Piotr Wyleżoł Band – WOJCIECH KAROLAK

2022-09-09 – Mary Rumi i Jacek Namysłowski – ZBIGNIEW NAMYSŁOWSKI

 

Na zdjęciu: Kamil Piotrowicz, fot. Polskie Radio

W tym roku mija 10. rocznica śmierci znakomitego kontrabasisty Zbigniewa Wegehaupta. Muzyk zmarł na atak serca 13 stycznia 2012 roku.

W polskim jazzie znał go dosłownie każdy. Był bowiem nie tylko wybitnym muzykiem, ale też kompozytorem i wykładowcą. Niezapomniane lekcje mogą pamiętać uczniowie Państwowej Szkoły Muzycznej II stopnia przy ulicy Bednarskiej w Warszawie, gdzie wykładał kontrabas na Wydziale Jazzu.

Sam, znacznie wcześniej, studiował w Katowicach na Wydziale Instrumentalnym PWSM – obecnie Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego. Jeszcze jako student, w roku 1974, zdobył I nagrodę w konkursie improwizacji.

Współpracował niemal ze wszystkimi słynnymi muzykami jazzowymi w Polsce: Janem Ptaszynem Wróblewskim, Zbigniewem Seifertem, Tomaszem Stańko, Januszem Muniakiem, Andrzejem Kurylewiczem, Jerzym Satanowskim, Zbigniewem Namysłowskim, Wojciechem Karolakiem, Januszem Skowronem, Henrykiem Miśkiewiczem, Krzesimirem Dębskim. Koncertował również z pianistą Włodkiem Pawlikiem w jego Trio. Prowadził także własny kwartet, z którym nagrał dwie fascynujące płyty: “Wege” i “Tota”.

Po znakomite kompozycje Zbigniewa Wegehaupta sięgnie uczeń mistrza – Wojciech Pulcyn.

Kontrabasista do współpracy zaprosił Jerzego Małka (który wziął udział w nagraniu ostatniej płyty Zbigniewa Wegehaupta), Pawła Kaczmarczyka, Tomasza Grzegorskiego i Sebastiana Frankiewicza.

Informacje

Jazz.PL w każdy piątek o godz. 18.00 – na portalu Ninateka.pl, dla publiczności w studiu S3 Polskiego Radia, dla Słuchaczy na antenie Dwójki, a także w transmisji wideo na portalach Facebook, YouTube i na stronie internetowej stacji. Zapraszają Piotr Metz, Andrzej Zieliński i Roch Siciński.
Wszystkie dotychczasowe koncerty z cyklu Jazz.PL do obejrzenia tu

Harmonogram koncertów

2022-07-01 – Szymon Mika/Romain Pilon Quartet – JAREK ŚMIETANA

2022-07-08 – Bracia Oleś – TOMASZ STAŃKO

2022-07-15 – Płużek/Grzegorski/Kowalewski/Jonkisz – JANUSZ MUNIAK

2022-07-22 – Robert Majewski z zespołem – HENRYK MAJEWSKI

2022-07-29 – Henryk Miśkiewicz Quartet – JERZY „DUDUŚ” MATUSZKIEWICZ

2022-08-05 – Dominik Wania Quartet + Skrzek/Sikała Duo – TOMASZ SZUKALSKI

2022-08-12 – Tarwid/Mucha/Karch – ANDRZEJ KURYLEWICZ

2022-08-19 – Wojciech Pulcyn Quintet – ZBIGNIEW WEGEHAUPT

2022-08-26 – HAŁVVA (Piotrowicz/Prościński + Quost) – ANDRZEJ TRZASKOWSKI

2022-09-02 – Piotr Wyleżoł Band – WOJCIECH KAROLAK

2022-09-09 – Mary Rumi i Jacek Namysłowski – ZBIGNIEW NAMYSŁOWSKI

 

Na zdjęciu: Zbigniew Wegehaupt, fot. Henryk Kotowski

W tym roku mija 10. rocznica śmierci znakomitego kontrabasisty Zbigniewa Wegehaupta. Muzyk zmarł na atak serca 13 stycznia 2012 roku.

W polskim jazzie znał go dosłownie każdy. Był bowiem nie tylko wybitnym muzykiem, ale też kompozytorem i wykładowcą. Niezapomniane lekcje mogą pamiętać uczniowie Państwowej Szkoły Muzycznej II stopnia przy ulicy Bednarskiej w Warszawie, gdzie wykładał kontrabas na Wydziale Jazzu.

Sam, znacznie wcześniej, studiował w Katowicach na Wydziale Instrumentalnym PWSM – obecnie Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego. Jeszcze jako student, w roku 1974, zdobył I nagrodę w konkursie improwizacji.

Współpracował niemal ze wszystkimi słynnymi muzykami jazzowymi w Polsce: Janem Ptaszynem Wróblewskim, Zbigniewem Seifertem, Tomaszem Stańko, Januszem Muniakiem, Andrzejem Kurylewiczem, Jerzym Satanowskim, Zbigniewem Namysłowskim, Wojciechem Karolakiem, Januszem Skowronem, Henrykiem Miśkiewiczem, Krzesimirem Dębskim. Koncertował również z pianistą Włodkiem Pawlikiem w jego Trio. Prowadził także własny kwartet, z którym nagrał dwie fascynujące płyty: “Wege” i “Tota”.

Po znakomite kompozycje Zbigniewa Wegehaupta sięgnie uczeń mistrza – Wojciech Pulcyn.

Kontrabasista do współpracy zaprosił Jerzego Małka (który wziął udział w nagraniu ostatniej płyty Zbigniewa Wegehaupta), Pawła Kaczmarczyka, Tomasza Grzegorskiego i Sebastiana Frankiewicza.

Informacje

Jazz.PL w każdy piątek o godz. 18.00 – na portalu Ninateka.pl, dla publiczności w studiu S3 Polskiego Radia, dla Słuchaczy na antenie Dwójki, a także w transmisji wideo na portalach Facebook, YouTube i na stronie internetowej stacji. Zapraszają Piotr Metz, Andrzej Zieliński i Roch Siciński.

Wszystkie dotychczasowe koncerty z cyklu Jazz.PL do obejrzenia tu.

Harmonogram koncertów

2022-07-01 – Szymon Mika/Romain Pilon Quartet – JAREK ŚMIETANA

2022-07-08 – Bracia Oleś – TOMASZ STAŃKO

2022-07-15 – Płużek/Grzegorski/Kowalewski/Jonkisz – JANUSZ MUNIAK

2022-07-22 – Robert Majewski z zespołem – HENRYK MAJEWSKI

2022-07-29 – Henryk Miśkiewicz Quartet – JERZY „DUDUŚ” MATUSZKIEWICZ

2022-08-05 – Dominik Wania Quartet + Skrzek/Sikała Duo – TOMASZ SZUKALSKI

2022-08-12 – Tarwid/Mucha/Karch – ANDRZEJ KURYLEWICZ

2022-08-19 – Wojciech Pulcyn Quintet – ZBIGNIEW WEGEHAUPT

2022-08-26 – HAŁVVA (Piotrowicz/Prościński + Quost) – ANDRZEJ TRZASKOWSKI

2022-09-02 – Piotr Wyleżoł Band – WOJCIECH KAROLAK

2022-09-09 – Mary Rumi i Jacek Namysłowski – ZBIGNIEW NAMYSŁOWSKI

 

Na zdjęciu: Wojciech Pulcyn, fot. Zofia Zija, CC BY-SA 3.0 

Tym razem fanów jazzu czekają aż dwie godziny wypełnione muzyką giganta jazzowego saksofonu – Tomasza Szukalskiego. W tym tygodniu przypada 10. rocznica śmierci muzyka. Z tej okazji najbliższy odcinek piątkowego cyklu „Jazz.PL” wydłużony będzie do godziny 20.00. W Studiu S3 wystąpią dwa zespoły: Dominik Wania Quartet i Skrzek/Sikała Duo.

Specjalnie na ten koncert Dominik Wania powołał do życia nowy kwartet. Na saksofonie zagra Jarek Bothur, który przyznaje, że gdyby nie muzyka Tomasza Szukalskiego, nigdy nie zostałby jazzmanem. W sekcji rytmicznej wystąpią przedstawiciele młodego pokolenia: kontrabasista Piotr Narajowski i perkusista Grzegorz Pałka. Nowy zespół czołowego polskiego pianisty wykona kompozycje z repertuaru legendarnej grupy The Quartet, z którą Tomasz Szukalski pod koniec lat 70. odnosił sukcesy w Europie, ale także w Nowym Jorku.

W drugiej części wieczoru zagra Józef Skrzek, który zaprosił do współpracy Macieja Sikałę – od połowy lat 90. uznawanego za jednego z najważniejszych saksofonistów jazzowych w kraju. W tej części koncertu powrócą utwory, które Tomasz Szukalski wykonywał w duecie z Józefem Skrzekiem – przede wszystkim w pierwszej połowie lat 80. (m.in. z kultowego albumu „Ambitus Extended”) – wcześniej  saksofonista współpracował także z SBB.

Tomasz Szukalski

Tomasz Szukalski uznawany jest za jednego z największych jazzmanów w historii polskiej muzyki. Był saksofonistą obdarzonym niezwykle silnym brzmieniem i oryginalnym frazowaniem, współtwórcą sukcesów takich zespołów jak: Time Killers, The Quartet, Tomasz Stańko Quartet, czy Zbigniew Namysłowski Quintet. Był solistą w orkiestrach: Studia Jazzowego Polskiego Radia, Big Bandu Stodoła, czy The Polish-Czech Big Bandu. Nagrywał dla m.in. ECM – najbardziej prestiżowej wytwórni jazzowej (w zespołach Edwarda Vesali oraz kwartecie Tomasza Stańki). Był artystą elastycznym, odnajdującym się zarówno w jazzie mainstreamowym, jak i awangardowym, ale także muzyce bluesowej, czy rockowej. Słuchacze nazywali go „Szakal”, młodsi muzycy „Wujek”, a krytycy muzyczni „Tenorissimus”. 2 sierpnia przypada dziesiąta rocznica jego śmierci.

Informacje

  • Jazz.PL w każdy piątek o godz. 18.00 – na portalu Ninateka.pl, dla publiczności w studiu S3 Polskiego Radia, dla Słuchaczy na antenie Dwójki, a także w transmisji wideo na portalach Facebook, YouTube i na stronie internetowej stacji. Zapraszają Piotr Metz, Andrzej Zieliński i Roch Siciński.
  • Wszystkie dotychczasowe koncerty z cyklu Jazz.PL do obejrzenia tu

Harmonogram koncertów

2022-07-01 – Szymon Mika/Romain Pilon Quartet – JAREK ŚMIETANA

2022-07-08 – Bracia Oleś – TOMASZ STAŃKO

2022-07-15 – Płużek/Grzegorski/Kowalewski/Jonkisz – JANUSZ MUNIAK

2022-07-22 – Robert Majewski z zespołem – HENRYK MAJEWSKI

2022-07-29 – Henryk Miśkiewicz Quartet – JERZY „DUDUŚ” MATUSZKIEWICZ

2022-08-05 – Dominik Wania Quartet + Skrzek/Sikała Duo – TOMASZ SZUKALSKI

2022-08-12 – Tarwid/Mucha/Karch – ANDRZEJ KURYLEWICZ

2022-08-19 – Wojciech Pulcyn Quintet – ZBIGNIEW WEGEHAUPT

2022-08-26 – HAŁVVA (Piotrowicz/Prościński + Quost) – ANDRZEJ TRZASKOWSKI

2022-09-02 – Piotr Wyleżoł Band – WOJCIECH KAROLAK

2022-09-09 – Mary Rumi i Jacek Namysłowski – ZBIGNIEW NAMYSŁOWSKI

 

Aranżacje największych przebojów Jerzego “Dudusia” Matuszkiewicza zabrzmią w najbliższy piątek (29 lipca) w Studiu S3 Polskiego Radia. Wystąpi Henryk Miśkiewicz wraz ze swoim kwartetem, w skład którego wchodzą Michał Miśkiewicz, Wojciech Majewski i Sławomir Kurkiewicz. Transmisja na Ninatece (w formie streamingu wideo) i na antenie Dwójki.

Henryk Miśkiewicz

Henryk Miśkiewicz należy do wąskiego grona najwybitniejszych saksofonistów altowych, ale gra także na sopranie i na klarnecie. W latach 70. i 80. jego saksofon było słychać na co drugiej polskiej płycie, wchodził w skład zespołów Jazz Carriers oraz Sun Ship, był solistą Studia Jazzowego Polskiego Radia, do dziś jest liderem formacji Full Drive. Spośród polskich muzyków jazzowych łatwiej byłoby wymienić tych, z którymi nie grał. Koncertował na całym świecie między innymi z Ewą Bem, Andrzejem Jagodzińskim, Jarosławem Śmietaną, Wojciechem Karolakiem i Adzikiem Sendeckim. Grał z takimi gwiazdami, jak Pat Metheny, Joe Lovano czy David Murrray. Jest wielokrotnym zwycięzcą plebiscytu Jazz Top magazynu „Jazz Forum” w kategorii saksofonu altowego i klarnetu, a także zdobywcą trzech Fryderyków (m.in. w kategorii Jazzowy Artysta Roku oraz Jazzowy Muzyk Roku).

Informacje

  • Jazz.PL w każdy piątek o godz. 18.00 – na portalu Ninateka.pl, dla publiczności w studiu S3 Polskiego Radia, dla Słuchaczy na antenie Dwójki, a także w transmisji wideo na portalach Facebook, YouTube i na stronie internetowej stacji. Zapraszają Piotr Metz, Andrzej Zieliński i Roch Siciński.
  • Wszystkie dotychczasowe koncerty z cyklu Jazz.PL do obejrzenia tu

Harmonogram koncertów

2022-07-01 – Szymon Mika i Romain Pilon Quartet – JAROSŁAW ŚMIETANA

2022-07-08 – Bracia Olesiowie – TOMASZ STAŃKO

2022-07-15 – Kuba Płużek – JANUSZ MUNIAK

2022-07-22 – Robert Majewski – HENRYK MAJEWSKI

2022-07-29 – Henryk Miśkiewicz – JERZY ‘DUDUŚ’ MATUSZKIEWICZ

2022-08-05 – Dominik Wania Quartet + Skrzek/Sikała Duo – Roch SicińskiTOMASZ SZUKALSKI

2022-08-12 – Marcin Wasilewski – JANUSZ SKOWRON/ Andrzej Kurylewicz

2022-08-19 – Wojciech Pulcyn Quintet – ZBIGNIEW WEGEHAUPT

 

Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny jest partnerem wydarzenia.